Hemen
Başvur

Hemen Başvur

Lütfen tüm bilgileri eksiksiz doldurunuz.

Paylaştığınız bilgiler size en uygun teklifleri sunmak üzere Merkür Net sistemlerine aktarılacaktır. Başvurunuz esnasında paylaşacağınız bilgiler Merkür Net ürün ve kampanyaları hakkında tarafınıza bilgi verilebilmesi ve iletişime geçilebilmesi amaçlarıyla istenmektedir. Bu bilgiler Sanal Santral Telekomünikasyon Tic. A.Ş. tarafından işlenecek ve belirtilen amaçlar haricinde kullanılmayacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında sahip olduğunuz haklarınız için buraya tıklayın.

Merkür Net - İnternet Hız Testi
İnternet Hız Testi

İnternet hız testi, internet bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu gösteren testlere verilen isimdir. Speedtest olarak da adlandırılan bu test, kullanmış olduğunuz internet hızının devamlılığını ölçmenize ve internet hızınızdaki kaliteyi de ölçümlemenizi sağlar.

İnternet Hız Testinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet hız testini gerçekleştirmeden önce, internet hız testi sayfası haricindeki tüm sayfaları kapatınız. Bilgisayarınızda, televizyonunuzda veya mobil cihazlarınızda çalışan diğer programların ve uygulamaların kapatıldığından emin olunuz. İnternet hız testi öncesi alacağınız bu önemler, internet hızınızdaki en doğru sonuçları verecektir.

İnternet Hız Testi Sonuçları

İnternet hız testi sonucunda, download, upload ve ping verilerine ulaşabilirsiniz. İnternet hız testleri, internet hızının devamlılığını ölçmenize ve internet hızınızdaki kaliteyi de ölçümlemenizi sağlar. İnternet servis sağlayıcılarının belirttiği internet hızı, internet hız testi sonucunda çıkan internet hızı ile uyum sağlamayabilir. Bu ve benzeri durumlarda, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz.

İnternet Hızı ve Mbps

İdeal internet hızı, internet kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlara göre değişkenlik gösterebilir. İdeal internet hızı ile ilgili sorular için müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

Download

İnternet üzerinden gerçekleştirilen, sunucudan gelen paketlerin ne kadar sürede indirilip indirilmediğini sembolize eder ve verinin birim zaman üzerinden değerlendirilmesi ile ölçme işlemi gerçekleştirilir. MBps’nin açılımı bu sebeple ; ‘’ Megabit Per Second’’ olarak adlandırılır. İnternet üzerinden oyun oynarken, dizi, film, mail gibi benzer işlemleri internet üzerinden gerçekleştirirken birtakım veriler indirilir. İndirme hızı ise verilerin ne kadar hızla indirildiğini temsil eder.

Upload

Download işleminin tam tersidir. Çoklu yükleme hızını ifade etmek için kullanılır. İnternet üzerinden herhangi bir yükleme işlemi gerçekleştirdiğinizde, Upload hızı, ortalama süreyi belirleyecektir.

Ping

Bir veri paketinin ilgili sunucuya iletilmesi sırasında geçen süredir. İnternet bağlantısındaki reaksiyon süresi ile de ifade edilebilir.